Chief Justice Mark E. Recktenwald

September 14, 2010 - September 13, 2020

Mark E. Recktenwald was sworn in as Chief Justice of the Supreme Court on September 14, 2010. He joined the Supreme Court as an Associate Justice on May 11, 2009, and previously served as Chief Judge of the Intermediate Court of Appeals beginning in April 2007.

Prior to his appointment to the Intermediate Court of Appeals, Recktenwald served as the director of the Department of Commerce and Consumer Affairs, as an Assistant United States Attorney for the District of Hawai`i, and as an attorney in private practice.

He received his undergraduate degree from Harvard University and his law degree from the University of Chicago.

 

Increase text sizeDecrease text sizePrint this page

© 2008 Hawaii State Judiciary. All rights reserved.

Privacy Policy  |  Terms of Use  |  Accessibility Information

HIC logo